Özgür Basın Olmadan Demokrasi Olmaz

Genç basın mensupları ve üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu programa Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan gençlerle bir araya geldi. DEVA Partisi lideri Babacan, basın özgürlüğüyle ilgili birtakım önemli açıklamalarda bulundu.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, genç gazeteciler ve üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Çengelköy’deki bir kafede gerçekleşen program sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Sohbet havasında geçen buluşmada, gazeteciler ve üniversite öğrencileri merak ettiği tüm soruları Babacan’a sordu. Genel Başkan da tüm içtenliğiyle sorulara yanıt verdi. Sohbet havasındaki geceye Ali Babacan’ın eşi Zeynep Babacan, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğa Şanlıoğlu, DEVA Partisi İl Başkanı Erhan Erol, DEVA Partisi İstanbul Gençlik Çalışmaları Başkanı Ömer Kaya ve DEVA Partisi İstanbul İl Yöneticileri katıldı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, programa katılan gazetecilerden özgürce soru sorabileceklerini belirtti. Bir aile ortamında geçen buluşmada unutulmaz anlar yaşandı. Programa katılan tüm gençlerle tek tek tanışan Babacan, DEVA Partisi’nin politikalarından bahsetti. Hükümetin icraatlarını da eleştiren Babacan, iktidara gelmeleri halinde neler yapacaklarını da anlattı.

ÖZGÜR BASINDAN KORKMAYIN

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: “Özgür basın, demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biridir. Basın özgürlüğünün doğrudan veya dolaylı olarak kısıtlanması, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Bugün ülkemizdeki basın kuruluşlarının büyük bir bölümü devlet gücüyle iktidar partisinin yayın organına ve propaganda aracına dönüşmüştür. Özgür sesler, yargı yoluyla veya çeşitli baskılarla kısılmaktadır. Onlarca gazeteci, haberleri ve fikirleri nedeniyle tutuklu veya hükümlü olarak hapiste tutuluyor, yazması engelleniyor. Türkiye, 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 153’üncü sırada bulunuyor. Bu demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır. Basının görevini bağımsız, tarafsız ve cesurca yapabilmesi için gerekli olan tüm şartları birlikte oluşturacağız. Gizleyecek bir şeyleriniz yoksa özgür basından korkmayın.” İfadelerini kullandı.

GENÇLERDEN TAM NOT

İçten, samimi ve sorulara verdiği cevaplarla göz dolduran Genel Başkan, sakin tavrıyla da tam not aldı. Sahur saatine kadar devam eden gece, sabahın ilk ışıklarında toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Babacan, DEVA Partisi hakkında yapılan tüm eleştirileri tek tek not aldı. Tüm sorulara detaylı şekilde cevap verdi. Gazeteciler de genç genel başkan hakkında olumlu görüşlerle mekandan ayrıldı. Babacan’ın görülüğü gibi olmadığının altını çizen gençler, daha yakından tanıyınca Babacan’ın babacan, mütevazi ve ekonomiye hakim bir isim olduğu kanısına vardı.

DEVA Partisi Babacan, kendisine sorulan tüm sorulara içtenlikle cevap verdi. Kaçamak cevaplar vermek yerine her soruyu detaylıca cevaplandırdı.

You may also like...