10 Milyon TL’yi Aşan Fatura Ödedik

Gazeteci-yazar İlhami Işık, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yardıma muhtaç ailelerin doğal gaz, elektrik, su gibi faturalarını paylaşarak bu faturaların ödenmesine yardımcı oluyor. Bugüne kadar, 10 milyon lira tutarındaki faturaların ödenmesini sağladı.

mehmet bayar ilhami ışık

2016 yılında başlattığı “Çocuklar Üşümesin” kampanyası ile binlerce öğrenciye yapılan giysi yardımına öncülük yapan yazar İlhami Işık, pandemi sürecinde elektrik, doğal gaz ve su faturalarını ödeyemeyen binlerce yoksulun umudu oldu. Işık, ödenemeyen faturaların sayısı ve miktarının son dönemde arttığına dikkat çekerek Mehmet Bayar’a önemli açıklamalarda bulundu. Yoksul insanların ağabeyi Işık “Son iki yılda 10 milyon TL’yi aşkın fatura ödedik. Yardımcı olacak insanlar da artık zor durumda. Geçen sene başkalarının faturalarını ödeyen insanlar bu sene faturalarını ödeyemeyip bize faturalarını gönderiyor. Ekonomik krizden dolayı yardım edecek insanların sayısı oldukça azaldı. 30 Liralık faturalarını ödeyemeyen insanlar var.“ dedi.

Ne zamandır Twitter üzerinden fatura paylaşımları yapıyorsunuz ve ne zaman karar verdiniz fatura paylaşmaya?

Aslında bizim “Çocuklar Üşümesin” kampanyamız vardı o zamandan beri paylaşım yapıyorduk. Yaptığımız “Çocuklar Üşümesin” projesiyle 84 bin çocuğu giydirdik. Medyada geniş bir yankı buldu ve destekler giderek büyüdü. O dönemlerde günde bir veya iki günde bir fatura gelip paylaşım yapıyorduk. Son iki yıldır çok fazla fatura gelmeye başladı. İki yıldır hemen hemen her gün fatura paylaşımı yapıyoruz. Ülkemizde kötü insanlar olduğu kadar iyi insanlarımız da var. Bu konuda büyük destek alıyoruz.

Fatura paylaşımlarını sadece Twitter üzerinden mi yapıyorsunuz yoksa farklı bir sosyal medya platformu kullanıyor musunuz?

Sadece Twitter üzerinden yapıyorum. Twitter’ı çok aktif bir şekilde kullanıyorum.

HER FATURANIN BİRER HİKÂYESİ VAR

Twitter kullanmayan kişiler size nasıl ulaşıyor?

Eskiden Twitter kullanmayan kişiler Twitter hesabı olan kişiler üzerinden bize ulaşırlardı. Şimdi öyle bir hal aldı ki sadece faturasını bize göndermek için Twitter hesabı açanlar var. Hesabına bakıyorsunuz tek bir paylaşım ve sıfır takipçisi var. Tek yaptığı paylaşım ise faturasını paylaşmak. Hayat çok pahalı hale geldi. Faturasını ödese kirasını ödeyemiyor. İkisini ödese temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu da insanların hayatlarını maalesef olumsuz etkiliyor. Fatura sadece bir fatura değil. O ay bireylerin yaşamını sürmesinin yegâne aracıdır. Bir babanın evlatlarına rahat bir gelecek hazırlaması gerekiyor. Evde elektrik faturasının ödenmesi durumunda hemen kapatılır. Nasıl yemek ve ihtiyaçlar karşılanacak? Fatura diyerek geçmemek gerekiyor hepsinin birer hikâyesi var. O hikâyede acı var. Hayal kurumama ve büyük bir yük var. Binlerce fatura ve binlerce hikâye var.

Gelen faturalar arasında suiistimal edenler oluyor mu?

Muhakkak vardır konu insan olunca hiçbir şey sürpriz değil. Bu bir fatura yani mal mülk vermiyorsunuz. Yüz faturadan 2 3 bilemediniz 4 kişidir. Baba çocuğuna git faturayı öde demiştir. O çocuk babasının verdiği parayla kendi ihtiyaçlarını karşılamıştır. Sonra o faturayı bana göndermiş olabilir. Bu ülkede SMA hastası çocuklar üzerinden dolandırıcılık yapan insanlar var.

Şu ana kadar ne kadarlık fatura ödeniniz?

Son iki yılda 10 milyon TL’yi aşkın fatura ödedik.

Gelen zamlarla birlikte faturalara yansıması nasıl oldu?

Çok fazla oldu. Geçen sene 300-400 liraya ödediğimiz faturayı bu sene 700-800 lira olarak ödüyoruz. Asgari ücretle ev geçindiren insanlar var. Asgari ücret 4.250 lira. Bir evin ortalama tüm faturaları 1500 lirayı buluyor. 2.750 lira para kalıyor. Bu evin kirasını da koydunuz zaman acı tablo karşımıza çıkıyor. Bu aile nasıl geçimini sağlayacak?

YARDIM EDENLER YARDIMA MUHTAÇ OLDU

Günde kaç fatura geliyor?

En az 20-30 fatura geliyor. Gelen faturalar aynı gün ödeniyor bazen de ikinci güne kaldığı oluyor. Bu ay bizim için en düşük ay. Geçen sene Ramazan ayınca 300 bin liralık fatura ödedik. Bu ay bizim için 100 bin liralık fatura ödersek bizim için başarılı olacak. Yardımcı olacak insanlar da artık zor durumda. Geçen sene başkalarının faturalarını ödeyen insanlar bu sene faturalarını ödeyemeyip bize faturalarını gönderiyor. Ekonomik krizden dolayı yardım edecek insanların sayısı oldukça azaldı. 30 liralık faturalarını ödeyemeyen insanlar var.

ÜLKEMİZ KAYNAĞI HEPİMİZE YETER

Gelen zamlar sonra siz de ışıkları kapatmanız için bir protesto düzenlediniz etkisi nasıl oldu?

Benim tahminimden fazla bir ilgi gördü. Ben yoksulluğun tanığıyım içim acıyor artık. Bu zamları tüm yüreğimle protesto etmek istedim. Bu zamlar yapılmayabilir. Bu ülkemizin kaynakları herkese yetecek kadar var. Kaynaklar maalesef başka yerlere peşkeş çekiliyor. Böyle olunca yüreğim yanıyor.

Ne zamana kadar faturaları ödemeyi sürdüreceksiniz, bir hedefiniz var mı?

Ülkemizde yoksulluk biterse fatura paylaşımı da biter. Yoksulluk devam ederse paylaşımlarımız devam edecek. Yoksulluğun bitmesi için de bir emare yok.

Paylaşımları tek başınıza mı yapıyorsunuz yoksa bir ekibiniz mi var?

Tek başıma yapıyorum. Sosyal medyayı çok aktif kullanıyorum.

HİKÂYELERE KAYITSIZ KALAMAZSINIZ

Gecenin bir saatinde bir RT yapıyorsunuz.

Evet çünkü o faturanın bir hikâyesi olduğunu biliyorum. Siz hikâye karşısında kayıtsız kalamazsınız. Melese elektrik, su ve doğalgazın kapatılması değil. Bunların aile içinde yaşattığı tahribat çok önemli. O ailede baba ailesini geçindiremeyen bir konuma düşüyor. Burada ailesini geçindiremeyen insanların çığlığı var.

1 DAKİKALIK ÖZGÜR ALAN

Bu ülkede bu şekilde yaşamayı kimse hakketmedi. Bizim coğrafyamız herkesi ama herkesi doyurabilecek durumda. Coğrafya kaderdir derler ya işte biz tam kaderin ortasındayız. Ülkemiz maalesef kötü yönetimle doymak bilmez siyasetçi ve yöneticiler yüzünden bu halde.

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.

You may also like...