HDP, Cumhur İttifakı İçerisinde Yer Alabilir

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, HDP’nin hangi ittifak içinde bulunacağına ve Seçim Kanunu hakkında birtakım önemli açıklamalarda bulundu.

mehmet bayar cemal enginyurt

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, HDP’nin ittifak süreci ve Seçim Kanunu’nda değişik öngören teklif hakkında çok konuşulacak açıklamaları Mehmet Bayar’a anlattı. Enginyurt: “HDP bir ittifak içinde yer alacak. Muhtemelen Cumhur İttifakı içinde yer alır. Eskiden beraber oldukları gibi bu seçimde de beraber olmalarını bekleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda Adana’da polis şiddeti yaşandı ve bir süre gündemlerden düşmedi. Başörtülü kadın polislerin kadınlara şiddet uyguladığını gördük, bu durum neden yaşandı?

Polis şiddet uyguluyorsa verilen talimatı yerine getiriyordur. Polis memurları daima üstlerinden aldıkları emirleri uygular. Bu şiddetin sorumlusu Süleyman Soylu’dur. Sen her önüne gelene “Bacağını kır, metruk evleri yıkın yasa arkadan gelir” dersen poliste bundan cesaret alarak “Bakan bizim arkamızda bizi koruyor” der saldırır. Furkan Vakfı yeni eylem yapmıyor ki, Furkan Vakfı; Türkiye’nin her yerinde eylemler yaparak sürekli polisleri tahrik ediyor. Alparslan Kuytul’un niyeti ve zikri belli. Bu şiddeti şiddet olarak görüyorsanız o zaman HDP mitinginde katil Apo’nun ismiyle slogan atan ve fotoğraflarıyla dolaşanlara ne yaptılar? Demek ki burada bir art niyet var. “Bizi 28 Şubat’a götürecekler” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tavsiyem 28 Şubat’a götüren senin etrafındakiler. 28 Şubatcılar ortalıkta yok hepsini hapse attığına göre yeni 28 Şubatcılar var ortalıkta onlar da senin etrafında senin seçtiğin adamlar demek lazım.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TUZAK KURDULAR

Seçim Kânunu değişikliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçim kânunu değişikliği Cumhur İttifakı’nın sonu olmuştur. Her seçime giderken hangi parti olursa olsun seçim kânunuyla oynamışsa filmin sonunda kaybeden o parti olmuştur. Seçime giderken Cumhur İttifakı seçim kânunuyla oynarken Millet İttifakı’nı dağıtacağını sanmıştır. Buradan çıkan sonuç Millet İttifakı’nın dağılması değil AK Parti’nin son bulmasıdır. Bu seçim kânunuyla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybedecek ve Millet İttifakı kazanacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ına bir uyarıda bulunuyorum. Seçim kânunu kendisi bir gözden geçirsin. Bu kânunu düzenleyenler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tuzak kurmuşlar. Bu oyuna gelmesin.

Biraz açar mısınız, nasıl bir tuzaktan bahsediyorsunuz?

2018 yılına göre hazırlanmış bir seçim sistemidir. 2018 yılı rakamlarına göre AK parti ve MHP’nin işine yarıyor doğrudur. Artık 2018 yılında değiliz yıl 2022. 2018 yılında %41 alan AK Parti yok şu an %30’u geçemez. MHP’de 2018 yılında aldığı oy oranına ulaşması çok zor görünüyor. Demek ki 2018 yılına göre bu Seçim Kânunu Cumhur İttifakı’nın işine yarıyor olabilir ama 2022 seçimine göre bu Cumhur İttifakı’nı sandığa gömer.

TÜRKİYE’YE GELECEK VAAT EDİYORUZ

Millet İttifakı’nın 2023 için en büyük vaadi nedir?

Demokrasi, adalet, özgürlük, hukuk ve açların intihar etmediği, yokluğun olmadığı, çiftçilerin ürettiğinin karşılığını aldığı, alın teri ve emeğin karşılığını bulduğu bir Türkiye vaat ediyoruz.

2023 seçimlerinde 64 milyon seçmenin 18 milyonunu oluşturan, yüzde 16’sı ilk defa oy kullanacak. Yeni seçmen olan Z kuşağını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Z kuşağının hayallerini Cumhur İttifakı yıkmıştır. AK parti’nin bütün milleti perişan ettiği gibi, Z kuşağının da Avrupa’ya göçmek için mücadele etmelerine neden olmuştur. Z kuşağı Türkiye’den umudunu kesti. Gençlerin bu ülkeyi terk etmeyeceği, torpilin olmadığı, kişilerin hak ettiğini aldığı, gençlerin iş imkânı bulduğu bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Dolayısıyla Z kuşağının insanca yaşayabileceği bir Türkiye hayalimiz var. Bunu da biz gerçekleştireceğiz.

HDP, MUHTEMELEN CUMHUR İTİKAFI İÇİNDE YER ALIR

HDP şu an için herhangi bir ittifak içinde yer almış durumda değil. HDP, herhangi bir ittifak içerisinde yer alacak mı?

HDP bir ittifak içinde yer alacak. Muhtemelen Cumhur İttifakı içinde yer alır. Eskiden beraber oldukları gibi bu seçimde de beraber olmalarını bekleyebiliriz. Habur’da çadır mahkemeleri kururken beraberdiler. Diyarbakır’da Şivan Perwer’le Megrî Megrî türküsünü söylerken beraberdiler. Abdullah Öcalan denilen kanlı katile mektup gönderirken beraberdiler. Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkartırken beraberdiler dolayısıyla yine beraber olurlar.

HDP’nin 2023 seçiminde Cumhur ittifakı içinde yer alacağını söylüyorsunuz bunu neye dayandırıyorsunuz?

Daha yakışır oraya.

Kılıçdaroğlu: “İktidara geldiğimizde Demirtaş’ı da Kavala’yı da serbest bırakacağız” dedi. Bu durum nasıl gerçekleşecek, Kılıçdaroğlu ne demek istedi?

Kemal Kılıçdaroğlu muhtemelen verilen cezaları hesaplamıştır. Zaten aldıkları cezaların karşılığında 2023 yılında serbest kalıyorlar. 6’şar yıl, içeride tuttukları adamları ne yapacaklar ömür boyu içeride tutacak halleri yok. Aldıkları ceza belli cezaların infazı var. Buna göre 2023 yılında çıkıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu bunu kastetmek istemiştir.

TANSU ÇİLER, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YARDIM ALACAK

Tansu Çiler’in parti kuracağına dair söylentiler dolanmakta. Sokaklarda Tansu Çiler’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın olduğu parti kurup Cumhur İttifakı içinde yer alıp Millet İttifakı’ndan oy alacağı konuşulmakta. Böyle bir durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Tansu Çiler, Cumhur İttifakı içinde yer alacağına göre, şimdi Tansu Çiler olarak katılsın hiç yorulmasın. Tansu Çiler parti kurup Türkiye’nin her yerinde teşkilatlanıp yorulup zahmet edeceğine, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir sürü zahmet edecek. Dönen söylentilere göre Tansu Çiller, Cumhur İttifakı içinde yer alacak. Eğer bunlar doğruysa Tansu Çiller’in hiç parti kurup para harcamasına ya da Anadolu’yu gezmesine gerek yok direkt AK Parti’nin yönetimine katılması daha doğru olur. Zaten Cumhur İttifakı’na katılacağına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bir sürü zahmete sokacak bu zahmetleri de ortadan kaldırmak için direkt AK parti bünyesine geçmesi en doğru hareket olur diye düşünüyorum. Tansu Çiler bu teşkilatları kurmak için para harcayacak. Nihayetinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım isteyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tansu Çiler’i partiye alsın daha doğru olur. Tansu Çiler’in yaşı parti kurmaya müsait değil. Parti kurup Anadolu’yu gezmek o kadar kolay değil. Tansu Annemize tavsiyemiz Cumhur İttifakı içinde yer edinsin.

İFLAS ETMİŞ BİR ZİHNİYETLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Ocak ayından bu yana hızla eriyen asgari ücret zammı üzerine Temmuz ayında yeni asgari ücret zammı gündeme geldi. Yeni zam beklentisi nasıl olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan zaten yapacağı bütün zamları işveren ve iş insanları üzerinden yapıyor. Devlet asgari ücreti ödemiyor, işveren ödüyor ve devlet bundan vergi alıyor. İşverenin ödediği ücret üzerinden %50 zam yaptım diye övünen ama kendi memuru ve işçisine %25’i çok gören bir iktidarla karşı karşıyayız. Verdikleri %50 zam ilk 3 ayda eridi gitti. Şimdi AK Partili vekiller sokağa çıkamıyor. Bundan kurtulmak içinde ikinci asgari ücret zammından bahsediyorlar. Zam yapsınlar yapmasınlar değil; memura, emekliye, işçiye de aynı oranda zam yapsınlar. Milyonlarca emekli 2 bin lira gibi bir maaş alıyor. Elektrik faturaları neredeyse oturdukları evin kiraları kadar geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde en ucuz olan markalardan süt, bisküvi ve benzeri ürünler alıp, sonra da ne kadar da ucuz imajını vermeye çalışıyor. Ama halk temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma gelmiş bunun farkında bile değil. Köprüden geçişlere “200 liracık nasıl pahalı mı” diyor aşağıdakiler bağırıyor “Hayır” diye. 10 dakika sonra aşağıda bağıranlar bir sandviç ve ayran almak için birbirlerinin üzerine çıkıyor. Garip bir ülkede garip bir Cumhurbaşkanı. Herkes fakirleşti ve yoksullaştı. Cumhurbaşkanı diyor ki “size doğal gaz ve elektrik yardımı yapacağım.” Millet de buna seviyor kuyruklara giriyor. Millette çıkıp demiyor ki “Sen elektriğe %130 doğal gaza %300 zam yapma biz paramızı öderiz.”

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI YANLIŞ

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ne Rusya’dan ne de Ukrayna’dan vazgeçeriz” dedi. Türkiye’nin dış politika anlayışını nasıl buluyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etrafındakiler hiçbir dış politik öngörüleri olmaksızın bu ülkeyi saldım çayıra mevlam kayıra misali yönetiyorlar. Daha önce katil dedikleri Birleşik Arap Emirliklerine kardeşim diyorlar, katil dedikleri Suudi Arabistan’a da kardeşim diyorlar. Asla gitmeyiz terörist dedikleri İsrail’in Yitzak Hertzog’u Ankara’da karşılıyorlar, “Ey Macron sen kimsin ya” dediği Macron’la şimdi yakın oldular, devletin bakanını Hollanda’ya sokmayan Hollanda’lıları misafir ediyorlar, dolayısıyla ne yaptıklarını bilmeyen rüzgara göre hareket eden bir dış politikayla Türkiye’yi yönetiyorlar. Bu anlayışla da Türkiye dış politikada bir yol ilerleyemez. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’nin Demokrat Parti ve Millet İttifakı’na ihtiyacı var.

1 DAKİKALIK ÖZGÜR ALAN

Yargıtay Cumhuriyet sonuçlarına göre 403 bin üyesiyle Demokrat parti Türkiye’nin 5. partisidir . Anketlerde %1 %1.5 gösteriyorlar. 403 bin %2 ediyor, 403 bin seçmen 4 oy getirse 2 milyon oy ediyor ve bununla Demokrat parti %7 barajını aşıyor. Türkiye; Demokrat parti ve Demokrat Parti’nin genç Başkanı Gültekin Uysal’a inansın. Demokrat parti bu ülkenin kaderini değiştirecek. 76 yıl bu ülkede fabrikalar, yollar, köprüler, barajlar yapmış olan Demokrat Parti biz dün yaptık, bugün de yaparız anlayışıyla Türkiye’yi umutlara taşıyacaktır.

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.

You may also like...